Jakie jest działanie gazu łzawiącego?

Jakie jest działanie gazu łzawiącego?

Gaz łzawiący składa się z zaworu z rurką wlotową i przyciskiem, metalowego korpusu wypełnionego użyteczną kompozycją płynną i sprężonym gazem (propelent). Po naciśnięciu przycisku sprężony gaz wypycha zawartość przez rurkę sięgającą dna obudowy.

Dlatego należy je nakładać jak najbliżej pozycji pionowej, aby nie wypuszczać gazu przed cieczą. Chociaż nazywane są gazami, aktywnym składnikiem, jeśli chodzi o gaz łzawiący, jest właśnie ciecz, a gaz pełni funkcję pomocniczą i służy do wypychania cieczy.

Zasada działania gazu łzawiącego

Substancja drażniąca dostając się do oczu i nosa i gardła powoduje ostry i nieznośny ból, obfite łzawienie, wydzielinę z nosa i ust, silny kaszel, niewydolność oddechową. Odruchowy skurcz mięśni w wyniku bolesnego wstrząsu prowadzi do zamknięcia oczu i przejściowej utraty wzroku. W związku z tym traci się możliwość podjęcia aktywnych działań i kontynuowania ataku przez okres od 10 do 30 minut lub dłużej. Przy tym wszystkim nie dochodzi do nieodwracalnego uszczerbku na zdrowiu, co nie pociąga za sobą poważnych konsekwencji prawnych po samoobronie. Gaz pieprzowy do samoobrony jest zatem bezpieczny.

Instrukcja użycia gazu łzawiącego

Istnieje wiele odmian gazu. Jest gaz pieprzowy w żelu, a także gaz pieprzowy paraliżujący. Jednak każdy gaz łzawiący działa mniej więcej tak samo. Wyceluj dyszę w twarz atakującego i mocno wciśnij przycisk, czas wciskania powinien wynosić od 0,5 do 2 sekund.

W takim przypadku puszkę należy trzymać jak najbliżej pozycji pionowej. Zalecamy zakup przynajmniej jednej dodatkowej kasety treningowej, co znacznie zwiększy szanse na skuteczne użycie w nagłych wypadkach. Gaz pieprzowy łzawiący jest całkowicie legalny w Polsce i może być nabywany przez każdą dorosłą osobę.

Redakcja