Samoobrona – gaz w żelu

Samoobrona – gaz w żelu

Przestępczości, mimo usilnych starań służb bezpieczeństwa i wdrożonych programów, nigdy nie da się w 100% wyplewić. Gaz pieprzowy jest zatem częstym wyposażeniem nie tylko służb mundurowych, ale i osób cywilnych (w dużej mierze kobiet). Jego masowa produkcja ruszyła już w 1980 roku na terenie USA. Od tego czasu jego formuła jest zmieniana, jednak działanie zostaje praktycznie takie samo. Aktualnie dużą popularnością cieszy się gaz pieprzowy w żelu. Sprawdź, czym dokładnie się on charakteryzuje. 

Zasięg gazu pieprzowego

Tradycyjny gaz pieprzowy zawsze wiązał się z pewnym ryzykiem. Po jego rozpyleniu zarówno napastnik, jak i osoba broniąca się, mogli zostać potraktowani chmurą, wywołującą podrażnienie oczu, gardła oraz nosa. Zasięg tego produktu mógł obejmować również osoby znajdujące się w pobliżu, dlatego też stosowanie go w zamkniętej przestrzeni jest bardzo niewskazane. Gaz pieprzowy w żelu działa znacznie inaczej.

Wydobywająca się z niego substancja nie rozpyla się i działa tylko na osobę, którą trafi. Skutecznie przywiera ona do twarzy i nie da się łatwo jej pozbyć. Nie jest ona łatwopalna i nie zagraża osobom znajdującym się w pobliżu, czy też w zamkniętej przestrzeni. 

Działanie – czego się spodziewać 

Ten charakterystyczny gaz pieprzowy do samoobrony silnie oddziałuje na każdego, u kogo znajdzie się na twarzy. Powoduje on między innymi:

  • silne łzawienie i podrażnienie oczu, 
  • pieczenie zarówno jamy ustnej, jak i nosa, 
  • zaczerwienienie. 

Objawy te mogą utrzymywać się nawet do 45 minut. Osoba, na której użyty został gaz pieprzowy, powinna zmyć go zimną wodą, bez pocierania.

Redakcja