Gaz używany do samoobrony – efekt działania

Gaz używany do samoobrony – efekt działania

Posiadają go w swoim wyposażeniu służby mundurowe, ochroniarze oraz osoby cywilne. Mowa tu oczywiście o gazie pieprzowym do samoobrony, który niejednej osobie pomógł w sytuacji zagrażającej jej bezpieczeństwu. Dostępny jest on na rynku w wielu odsłonach oraz rozmiarach, dzięki czemu można trzymać go w plecaku, przy pasku, czy też w torebce. Gaz pieprzowy do tej pory utożsamiany był z paraliżującą chmurą, oddziałującą na wszystkie osoby znajdujące się w pobliżu pola rozpylenia, co w przypadku żelowej wersji wygląda inaczej. Jakich efektów działania można spodziewać się po gazie pieprzowym? 

Jego skład mówi wszystko 

Gaz pieprzowy w żelu to jedna z najpopularniejszych form samoobrony. Dzięki nowej konsystencji działa on tylko i wyłącznie na osoby, na twarzy których się znajdzie. Trudno jest się go pozbyć, co daje możliwość (osobie broniącej się) na ucieczkę bądź też wezwanie pomocy. Jego oddziaływanie przy kontakcie z oczami, nosem, oraz ustami nie należy do najprzyjemniejszych, a to wszystko dzięki środkowi drażniącemu OC, którym jest nic innego jak kapsaicyna alkalidowa. Wywołuje ona silne reakcje, podobne do tych alergicznych. Mając na twarzy gaz pieprzowy paraliżujący można spodziewać się:

  • podrażnienia i łzawienia oczu, a przy tym gorszego przez jakiś czas widzenia,
  • podrażnienia błon śluzowych,
  • podrażnienia skóry, objawiającego się zaczerwienieniem. 

Jak zachować się po potraktowaniu gazem 

Każdy, na kim zastosowany został gaz pieprzowy paraliżujący, z pewnością odczuwa swego rodzaju ból. Aby się go pozbyć, zarówno w wersji żelu oraz gazu, należy przepłukiwać twarz zimną wodą. Ważne w tej czynności jest to, by absolutnie nie przecierać specyfiku. Po takim działaniu wywołane przez gaz pieprzowy symptomy powinny ustać po ok. 45 minutach.

Redakcja